Anasayfa Otomobil Citroën AMIOne Cenevre otomobil fuarında görücüye çıkacak

Citroën AMIOne Cenevre otomobil fuarında görücüye çıkacak

Ahmet Atmaca
31 Görüntüleme

Merhaba arkadaşlar
Citroen’in bir kaç gün önce görsel basında tanıttığı akabinde 7 Marttaki Cenevre Otomobil fuarında tanıtacağı ”Doğal %100 Elektrikli” sloganlı bu sevimli Citroen AMIOne modelini yabancı basından aldığım bilgiler doğrultusunda kendi tarzımla, kişisel web sitemde sizlere tanıtmak istiyorum.
Umarım okur ve beğenirsiniz.

Not: Türkiye’de bu aracı ilk tanıtan biziz 

CREATİVE TECHNOLOGY

Sloganı ile otomobil dünyasında 100 yıldır hatırı sayılır yeri olan Citroën bu sefer ”%100 Elektrikli ve Doğal” sloganı ile 7 Mart’da Cenevre otomobil fuarında Amione modelini tanıtarak karşımıza çıkacak..

Tesla çılgınılığından sonra artık birçok otomobil üreticisi ”araç sahipliğinin ötesinde bir çağ” için araçlar tasarlıyor , ancak Citroen geçmişteki yaptığı Futuristik araçların referanslı ile bu işi rakiplerinden bir adım öteye götürüyor.

Bu sevimli aracın öne çıkan başlıca özellikleri;

Elektrikli olması, 2 koltuklu olması, kapılarının zıt yönde açılması, İçeride telefonunuz için kablosuz şarj ünitesi, 5 inçlik bir ses kontrollü ile basit bir arayüzlü ekran olması ve en önemlisi mobilet kategorisinde olmasıdır..

Citroen bu aracı uygun maliyetli ve çevre dostu; kent içi mobilizeye uygun şekilde üreteceğini belirtti.

Efsanevi model 2CV’nin kırsal bölge içinde hareket özgürlüğünü garanti ettiği gibi, Ami One modeli de nüfus yoğunluğunun olduğu şehir merkezlerinde rahatlıkla hareket edebilme özgürlüğünü garanti ediyor..

DIŞI ŞIK VE PARÇALARI KOLAY SÖKÜLEBİLİR

2.5 metre uzunluğunda, 1.5 metre yüksekliğinde, 450 Kg ağırlığındaki Ami One, Satın alma, aylık kiralama dışında kullanıcıların rahatlıkla günü birlik kullanmalarına olanak sağlayan “dijital ekosistem” olarak sunulacağı belirtiliyor..

Araçta 2CV’den gelen stil dokunuşları, geniş tuval sunroof ve dış mekan mobilyalarına benzeyen ayrıca sökülebilen ön koltuk sistemide mevcut..

[wonderplugin_gridgallery id=4]

ŞEHİR İÇİNE ADAPTE OLMAKTA ZORLUK ÇEKMEYECEK

Ami One Concept , şehirde “popüler” olmak için gereken her şeye sahiptir. Simetrik parçalarıyla yeni olasılıkları artıran tasarım, zeka ve ekonomi ile övünen kentsel hareketlilik aracıdır, gövdesinin her bir parçası sağlam, montajı kolaydır ve yüksek kalitededir.

Tamamen elektrikli bir “kentsel hareketlilik nesnesi” olan bu sevimli araç İki kişilik, sadece 62 kilometrelik bir menzile ve 45KM’lık bir maksimum hıza sahip.. Aracı çalıştırabilmek ve sürebilmek için bir QR koduyla erişmeniz gerekiyor.

EHLİYETSİZ KULLANILABİLİYOR

Citroen, bu aracın 16 yaş ve üstü kullanıcılar tarafından, yerel mevzuata bağlı olarak ehliyetli veya ehliyetsiz olarak çalıştırılabileceğini, bunun toplu taşıma, bisiklete veya scooter gibi araçlara alternatif olabileceğini belirtti.

Tabi onların demesi ile her ülkenin kanunları ve mevzuatları tamamen farklı..

İÇİ LÜKS MEKAN GİBİ

Ami One Concept’in aynı tasarım ilkelerini kapsayan bir dizi özellikler mevcut.

  • RUN: Fransız markası Back To Alaska ile ortaklaşa geliştirilen bir rüzgar kırıcı
  • LİSTEN: 5W Bluetooth taşınabilir hoparlör
  • DRİVE: kapı kolu ile aynı şekle ve malzemeye sahip bir anahtar halkası
  • PLUG: iOS ve Android ile uyumlu bir şarj kablosu
  • CARE: Bone markası ile ortaklaşa geliştirilen silikon akıllı telefon kılıfı
  • CHARGE: Fransız şirketi Litogami ile ortaklaşa oluşturulan bir origami güneş minyatürü
  • PLAY: bir metal 1:43 ölçekli tahsil minyatür

[wonderplugin_gridgallery id=3]

DİŞLİ RAKİP OLACAĞI KESİN

Bu sevimli konsept aracın Smart Fortwo veya Toyota iQ gibi diğer mikro arabalara rakip olacağı söyleniyor..

Bu Model tasarım Citroen firmasının 100’üncü yıl dönümü olan 2019’da sunacağı iki konseptin ilki olacak. “Ultra konforu” içerecek olan ikinci konsept, Nisan ayındaki Şangay fuarındada gösterilecek.

Bir sonraki Citroen model tanıtımında görüşmek üzere…

Siz de fikrinizi belirtin