Anasayfa Blog Tanzim satışı

Tanzim satışı

Ahmet Atmaca
42 Görüntüleme

Haberlerde okuyoruz tanzim kuyruklarının uzunluğunu, ürün fiyatlarının ciddi anlamda düştüğünü biz tüketici için güzel bir gelişme ama bu sistemin çok fazla uzun sürmeyeceğini düşünüyorum..Neden mi ?

Ben Anadolu da bir yanda boş tarladan dünya para kazanan, diğer yanda ise inatla ısrarla üretim yapıp destek alamayan rençberler olduğuna %100 eminim.. burada bu sıkıntı çözülmeli işini mükemmel yapan maliye bakanlığı gibi tarım ve köy işleri bakanlığı da işini baştan sağma değil, doğru düzgün yapmalı üreticiye ne yüz verilmeli, nede sırt dönülmelidir..

Üretim planlı olmalı üretici ile 7/24 işbirliği olmalı yer, tohum, mazot ve malzeme ile üretim teşvik edilmeli üreticinin elinde ne az ürün, nede fazladan ürün olmamalıdır..

Şu darp olayına gelince ne vatandaşın uzun kuyruklarda  utangaç görüntüsü ve peşine şiddete başvurması nede çakallık peşinde olan irfan değirmencinin görüntüsü benimde hoşuma gitmedi..

Bu şekilde 80 lerin görüntüsünü vereceklerine Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı ‘’et balık kurumu gibi’’ bu bakanlığın altında ‘’sebze ve meyve kurumu’’ veya ‘’bakliyat ve temizlik ürünleri kurumu’’ gibi firmalar ve nüfusa göre şubeler kurarak piyasaya yön vermeli  tekelcilere fırsat vermemelidir..

Bu arada Et balık kurumu veya halk ekmek kurumu varken ne kasaplar nede fırıncılar battı şimdide bu bahsettiğim kurumlar olsa market zincirleri veya pazarcılar batmaz anca kardan birazcık zarar ederler..

Tabi burada diğer kesimi de suçlamamak lazım onlarında ciddi giderleri var yakıt , vergi, köprü vsvsvs..

Bence buradada bizim çinin dünyada yapmak istediği gibi demir ipek yolu yapmamız lazım..

Üreticinin ürünleri köprülerde, tırlarda değil bu tren yolları ile tüketiciye ulaştırılmalı..

Zor değil bu düşüncelerim acaba benim gibi düşünmüyorlar mı  yoksa kurumlarda kraldan çok kralcı var işine mi gelmiyor..

Siz de fikrinizi belirtin