Anasayfa Blog Web siteye favicon ekleme

Web siteye favicon ekleme

Ahmet Atmaca
32 Görüntüleme

Favicon nedir ?

favicon icon web sitelerdeki Sayfa Başlığının ve Url’sinin önünde görünen 16×16 ve 64×64 boyutlarında olan ufak bir resimdir.  İngilizce “Favorites Icon”dan kısaltılmıştır. Her ne kadar bilişim sözlüklerinde favicon için sıksimge terimi kullanılsa da site simgesi demek daha doğrudur.

Favicon dosyası 16×16 piksel boyutlarında .ico uzantılı bir grafik dosyası olsa da artık 64×64 png formatında yapmakta mümkün ama en doğrusu küçük boyutta yapmak.

Faviconu yapsak ne olur ?

Favicon yaparsak sitemiz bu faviconlar sayesinde daha şık görünür, ilgi çekici olur, sitemizi diğer sitelerden ayıran bariz bir özellik olmuş olur..

Ayrıca; Faviconlu  sitemiz ziyaret edildiğinde adres satırında belireceği gibi, kullanıcılar sitemizi  yer imleri, sık kullanılanlara eklendiğinde bile site adımızın baş kısmında ufak simge görünecektir.

Eğer siz de sitenize favicon ekleyip şık görünmesini istiyorsanız 2 yol var..Bunlardan bir tanesi, .htaccess dosyasını düzenlemek, diğeri ise sayfanızın <head> etiketleri arasına bir kod eklemek.

Faviconun SEO ya etkisi

Favicon’un seoya katkısı normal şartlarda yoktur ama siteler açısından bir kalite göstergesi olduğu da kesin. Özellikle sitelerin, kullanıcıların aklında kalması için sitenin logosu kadar faviconun akıllarda kalması ciddi bir etkendir..

internet explorer ile hayatımıza giren, şimdilerde ise bütün tarayıcıların olmazsa olmazı favicon özelliği, sitemizin hatırda kalmayı sağlaması sebebiyle, SEO da dolaylı etkisi vardır.

Favicon nasıl yapılır ?

Hali hazırda bir resminiz var ise bunu Favicon Generator sitesine yükleyerek oluşturduğunuz ico veya png uzantılı dosya ile yapabilirsiniz veya benimde sıklıkla kullandığım Flat icon İcon Archive sitelerinden milyonlarca icon bulunmakta buradan istediğiniz iconu, istediğiniz boyutta indirebilirsiniz..

Favicon siteye nasıl yüklenir ?

Faviconumuzu sitenize 2 şekilde yükleyebilirsiniz…

  • 1.Yol (.htaccess)

Sitenizdeki .htaccess dosyasına aşağıdaki kodları ekledikten sonra kaydedin. (Dosyamızın adı favicon.ico)

AddType image/x-icon .ico
RewriteRule ^favicon.ico favicon.ico [NC,L]

  • 2.Yol (<head>)

Kullanmak istediğiniz Sayfanızın (index.php olabilir, header.php olabilir) en üst kısmındaki <head> etiketleri arasına aşağıdaki kodları ekleyin ve kaydedin. (Dosyamızın adı favicon.png)

<head>
<title>Sitenizin Adı.</title>
<link rel=”shortcut icon” href=”/favicon.png” type=”image/x-icon” />
</head>

Not: favicon iconunuzu ftp aracılığı ile hostunuza yüklemeniz gerekmektetir.

 

Siz de fikrinizi belirtin